Братков Сергій Анатолійович

Сергій Братков — епатажний український художник, фотограф зі світовим ім’ям. Випускник електромашинобудівного факультету 1983 року, сьогодні він — учасник найпрестижніших виставок у світі: Венеціанської бієнале (2005, 2007), бієнале в Сан-Паулу (2002), Маніфеста (2004), і входить до топ-5 найбільш успішних вітчизняних художників.

Сергій Братков народився у Харкові (1960 р.), тут же навчався в Художній школі ім. Рєпіна, яку закінчив у 1978 р. В цей же час він вступив на ЕМБ факультет Політехнічного інституту (спеціальність — промислова електроніка), і став його випускником у 1983 році.

Свою творчу діяльність Сергій починав, як живописець, і лише на початку 1990-х років, під впливом іншого знаменитого харків’янина, Бориса Михайлова, звернувся до фотографії. Спільно з ним, а також з Сергієм Солонським та Вікторією Михайловою, в 1984 р С. Братков став одним із засновників художньої Групи Швидкого Реагування (Fast Reaction Group).

З 1993 по 1997 рік у харківській студії С. Браткова працювала відкрита ним галерея «Up / Down».

З 2000 року він живе і працює в Москві, але із задоволенням відвідує рідний і улюблений Харків.

Творчість Браткова визнана на світовій арені. Його роботи експонувалися на 25-й Бієнале сучасного мистецтва у м. Сан-Паулу, а в 2007 р. С. Братков був одним з художників, хто представляв Україну на 52-й Венеціанській бієнале в рамках проекту «Поема про внутрішнє море», який був організований PinchukArtCentre.

У 2010 році за відеоінсталяцію «Балаклавський кураж» художник отримав головний приз П’ятої Щорічної Всеросійської премії в галузі сучасного мистецтва «Інновація».

Треба відзначити, що С. Братков працює в техніці фотографії, відео, скульптури та перформансу. Він традиційно займається соціальною фотографією, його часто називають модним та дорогим, гостросоціальним та навіть майстром чорного гумору. «Ставити перед суспільством питання і говорити на болючі теми», — так фотограф-художник визначає роль радикального мистецтва в сучасному суспільстві.

Його прагнення розповідати про соціальні негаразди пострадянської країни ще на початку 2000-х привернуло до Сергія увагу західних колекціонерів і кураторів.

Роботи С. Браткова знаходяться в декількох музеях. Велика частина продається за кордоном — у Бельгії, Іспанії, Італії, США, але колекціонери також є в Росії та рідній Україні.